Çmimet, konkursi “Një botë pa shpërdorim”

Projekti i konkursit “Një botë pa shpërdorim” u finalizua sot me ndarjen e çmimeve në programin festiv e organizuar pranë Medresesë së Tiranës. Në këtë program ishin të pranishëm drejtoresha DAR Qarku Tiranë znj. Eglantina Metani, drejtor mësues dhe nxënës të shkollave 9-vjeçare. Qëllimi i këtij konkursi ishte ndërgjegjësimi i nxënësve dhe shoqërisë për dëmin në nivel personal, familjar, kombëtar dhe ndërkombëtar që sjell shpërdorimi i të mirave materiale dhe jomateriale, nxjerrja në pah dhe vlerësimi si duhet i këtyre të mirave në nivel personal po ashtu dhe më gjerë. Në këtë konkurs morën pjesë 60 nxënës nga 26 shkolla, të cilët shprehën më së mire punët e tyre në 3 kategori (poster, prezantim në Power Point dhe film me metrazh të shkurtër). Për secilën kategori u zgjodhën 3 punimet më të mira. Në fund të programit znj. Eglantina Metani falenderoi drejtorin e Medresesë së Tiranës z. Ömer Çalış për organizimin dhe vlerësoi bashkëpunimin midis dy palëve.