Laser Angle Measure and Height Calculator (Matësi me lazer i këndeve dhe matja e lartësisë)

Nxënësit e klasave të 10-ta, në orën e matematikës sfiduan njëri tjetrin në matjen e lartësisë së objekteve përreth. Nxënësit sollën projektet të cilat i kishin përgatitur enkas për temën e trigonometrisë.
Projekti kishte si bazë zbatimin e konceptit të tangjentit të një këndi. Duke ditur largësinë nga objekti, dhe duke gjetur këndin e formuar nga toka deri tek maja e objektit me lazer, nxënësit ishin në gjendje të llogarisnin lartësinë e disa objekteve, dhe gjatësinë e shokëve të tyre.