Mbresa nga udhëtimi në Maqedoni

Të shkruash për këtë temë është një ndjenjë e veçantë. Në të vërtetë ishte ideja që në mënyrë të organizuar të bënim një udhëtim grupor në Maqedoni. Le të themi ia dolëm. Ia dolëm në kuptim e plotë të fjalës. U nisëm. Nuk zgjati shumë dhe filluan të qeshurat, shakatë dhe brohorimat. Arritëm. Shkuam në një hotel, ku pushuam dhe kaluam natën. Bëmë shëtitje rreth Shkupit. Bëmë foto pa fund. Këto “akte” i gëzonin akoma më shumë nxënësit. Vizituam kalanë e Shkupit. Në një anë ndjeva pikëllim sepse aty gjendeshim edhe trupat e “strategëve” tanë shqiptarë, nga ana tjetër ngjallej krenaria, mburrja, që unë i përkisja këtij gjaku, këtij kombi, që jam shqiptar. U zgjuam në mëngjes! Shëtitëm vende të tjera: Gostivarin, Tetovën, Ohrin dhe Strugë. Po edhe këtu bëmë foto. Erdhi momenti ku do largoheshim. Ishte një moment shumë i dhimbshëm për nxënësit. Gjatë rrugës përsëri vazhduan shakatë e të qeshurat ky ishte një nga udhëtimet më të bukura që kemi kaluar me shokët .

Skerdi Mullaj XB