Program Festiv me rastin e 101 vjetorit të Pavarësisë (Medreseja e Elbasanit)

101 vjetori i pavaresise nje dite e vecante kjo per te gjithe shqiptaret. Por akoma me ndryshe u perjetua ne ambjentet e medresese se Elbasanit. Nxenesit e kesaj shkolle me rastin e kësaj ngjarjeje madhështore, organizuan sot më datë 26.11.2013 një program festiv ku morën pjesë nxënës e mësues të shumtë si dhe të ftuar të tjerë. Programi filloi me himnin kombëtar, i cili e ndezi dukshëm atmosferën në sallë.
Me pas kori i shkolles antuziazmoi akoma me shume atmosferen me pjeset e pergatitura.
Nxënësit tane kenduan këngë patriotike si dhe vjersha ku ngriten vlerat kombetare dhe patriotike.
Gjithashtu fjalën e morren edhe drejtoret e shkollës Z. Yakup Şahin ndër të tjera permenden edhe se Shqipëria është një vend me histori te lashtë dhe sidomos patriotet e elbasanit me ne krye Aqif Pashen dhanë shumë për këtë qytet dhe Shqipërinë. Ndërsa myftiu I Elbasanit Z.Agim Duka përmendi patriotet elbasanas te cilet kontribuan ne shpalljen e pavarsisë.
Më pas u dha një koktej për të pranishmit.
Me rastin e 101 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë, Medreseja e Elbasanit uron të gjithë shqiptarët kudo që ndodhen ta kalojne gëzuar këtë ditë historike.