Zyra e Marrëdhënieve me Publikun ne Ambasadën Amerikane viziton Medresenë e Tiranës

Drejtori  i shkollës z.Omer Calis i dha informacione të përgjithshme në lidhje me shkollën duke thënë: Tradita e Medreseve në Shqipëri krahas rolit të rëndësishëm që ka luajtur në historinë e Shqipërisë, po luan një rol të rëndësishëm në zotërimin mirë të lëndëve fetare dhe lëndëve moderne si dhe në formimin  e njerëzve  që e kanë kuptuar ashtu sic duhet fenë Islame. Gjithashtu u theksua se ky model njerëzish përbën themelin e harmonisë në shqipëri dhe në botë përballë të gjitha grupeve radikale.

Shefi  i zyrës së marrëdhënieve me publikun z.Ryan J. Roberts shprehu kënaqësinë e tij  dhe shtoi se ështe i hapur për cdo lloj bashkëpunimi me Medresenë e Tiranës. Më pas programi vazhdoi në sallën e konferencave ku z. Ryan J. Roberts prezantoi për nxënëset e medresesë temën ”Legjendat dhe të vërtetat”  në Arsimin Amerikan.